Ekonomi Haber Girişi : 17 Mart 2024 19:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin ikramiye tarihlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin ikramiye tarihlerini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin bayram ikramiyelerinin 2-5 Nisan arasında hesaplara yatırılacağını duyurdu.

Harput Gündem/Elazığ - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 2-5 Nisan tarihleri arasında ödeneceğini açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki Haliç Kongre Merkezi'nde ‘’Türkiye Yüzyılı'nın Emekçileri İftar Programı'’nda konuştu. 

 

Ramazan ayını hüzünle karşıladıklarını söyleyen Erdoğan, "Yakın çevremizde savaşların, çatışmaların, insani trajedilerin, krizlerin kol gezdiği sancılı bir dönemde bu mübarek günleri idrak ediyoruz. Bizler sevdiklerimizle, ailelerimizle iftar sevincini hamdolsun paylaşabiliyoruz. Ancak  şu an Gazze'de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında kelimelerin kifayetsiz kaldığı büyük bir insani dram yaşanıyor. Bir kap sıcak yemeği, bir bardak temiz suyu dahi bulmanın lüks olduğu son derece acı verici, insanlık adına utanç verici günlere şahitlik ediyoruz. Yemen, Suriye, Sudan, Türkistan, Afganistan başta olmak üzere gönül coğrafyamızın farklı köşelerinde de kardeşlerimiz bu mübarek günlerde ağır imtihanlardan geçiyor" dedi.

 

'GÖREV ALDIĞIMIZ HER YERDE ÇALIŞANLARIN HAKLARININ TESLİMİ İÇİN ÇABA HARCADIK'

 

Çalışanları enflasyona ezdirmediklerini savunan Erdoğan, "Çalışmak kadar emeğinin karşılığını da hakkıyla almanın öneminin hepimiz şuurundayız. İşçinin ücretini teri kurumadan ödeyiniz buyuran bir inancın mensupları olarak zaten başka türlü hareket etmemiz beklenemez. İBB Başkanlığımızdan itibaren biz de görev aldığımız her yerde çalışanların haklarının teslimi için çaba harcadık. Enflasyona karşı çalışanlarımızı ezdirmeme bir diğer prensibimizdi. 2024 yılında da bu hassasiyetimizi muhafaza ediyoruz" diye konuştu.

 

"Bölgesel krizlerin ve istikrarsızlıkların yol açtığı mali yükü en az şekilde insanımıza yansıtmanın derdindeyiz" diyen Erdoğan, "Bu anlayışla bir sosyal koruma ücreti olan ve çalışma hayatındaki ücret politikalarının en alt sınırını temsil eden asgari ücret 17 bin liraya çıktı. Böylece asgari ücrette bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 100 oranında artış oldu. Asgari ücret desteğini 700 liraya çıkararak ödemeyi sürdürüyoruz. Memurlarımızın aylıklarında ise 2024 yılı Ocak ayında enflasyon farkı ile birlikte yüzde 50'ye yakın bir artış sağladık. Bu rakamlarla en düşük memur maaşı, 2002 yıla göre reel olarak yüzde 300 oranında, nominal olarak 84 kat artış gösterdi" ifadelerini kullandı.

 

Emeklilerin bayram ikramiyelerinin 2-5 Nisan arasında ödeneceğini aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

 

'ENFLASYONU TEK HANELİ RAKAMLARA DÜŞÜREREK KALICI REFAH ARTIŞI SAĞLAYACAĞIZ'

 

"Katlanarak artan emekli sayımıza rağmen, emeklilerimizin ücretlerinde de çok önemli iyileştirmeler yaptık. Daha önce olmayan bayram ikramiyesi uygulamasını getirerek emeklilerimize bayram sevinci yaşattık. Geçen sene emeklilerimizden gelen talepler doğrultusunda her bir emeklimize tek seferde 5 bin lira ödeme gerçekleştirdik. Bu yıl emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de yüzde 50 artışa gittik. Ramazan Bayramı ikramiyelerini inşallah 2-5 Nisan arasında emeklilerimizin hesaplarına yatırmış olacağız. Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşürerek tüm toplum kesimlerinde daha kalıcı refah artışı sağlayacağız."

 

'SENDİKALAR BİZİM DÖNEMİMİZDE RAHAT BİR NEFES ALDI'

 

"Emeğin karşılığı kadar önemli konu, emeğin müdafaasıdır. Bu süreçte çok kritik rol üstlenen sendikalarımız ve konfederasyonumuz yine bizim dönemimizde rahat bir nefes alabilmiştir. Sendikacılık ile işçi-işveren ilişkilerini düzenleyen ve adil temsilini sağlayan sosyal diyalog mekanizmalarımız geçmişte hak ettiği değeri ve ilgiyi görememiş, ihmal edilmişti."

 

'SENDİKALAŞMA ORANI İŞÇİLERDE YÜZDE 15'İ GEÇTİ, MEMURLARDA YÜZDE 74'

 

"Son 21 yılda sosyal diyalog konusunda da ciddi ilerlemeler kaydettik. İşçilerde sendikalaşma oranı, Ocak 2024 istatistiklerinde yüzde 15'i geçti. Memurlarda  sendikalaşma oranı ise yüzde 74 oranına yükseldi. Her toplu görüşmemizde memurlarımızın haklarını iyileştirmeyi sürdürüyoruz. Ancak ülkemiz ve milletimiz yararına attığımız her müspet adımda olduğu gibi burada da muhalefetin engellemeleriyle karşılaşıyoruz. Toplu sözleşme ikramiyesi bu kazanımlardan biridir."

 

'MEMURLARA SENDİKA ÖDEMESİ ANA MUHALEFETİN BAŞVURUSUYLA İPTAL EDİLDİ'

 

"7. dönem kamu toplu sözleşmesiyle, üye sayısı yüzde 2'yi geçen sendikaların mensuplarına aylık 538 lira ödeme yapıyorduk. Ancak bu düzenleme ana muhalefet partisinin başvurusundan dolayı Anayasa Mahkemesi tarafından geçenlerde iptal edildi. 

 

Biz memurlarımızın hakları için gayret sarf ederken muhalefet ise bunları Anayasa Mahkemesi'ne götürerek budamaya çalışıyor. Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi bize karşı kışkırtmak için meydanlarda atıp tutuyorlar ama mahkeme kapılarını aşındırmaktan geri durmuyorlar. Bize göre yanlış olan bu kararla ilgili olarak üzerimize düşeni mutlaka yapacağız. Ancak bu yanlışın müsebbiplerine sizler de gereken cevabı vermelisiniz.

 

Çalışma hayatının en önemli istişare mekanizmalarından olan Çalışma Meclisi toplantısını en son 2019 yılında emek dünyamızın tüm temsilcileriyle bir araya gelerek gerçekleştirmiştik. Çalışma Meclisimizin 'Çalışma Hayatının Gelecek Yüzyılı' temalı 13. toplantısını önümüzdeki aylarda gerçekleştirmeyi planlıyoruz."

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.