Ekonomi Haber Girişi : 20 Mart 2024 15:26

Deprem ve ekonomik kriz etkilerini sürdürüyor, Elazığ rekor kırdı!

Deprem ve ekonomik kriz etkilerini sürdürüyor, Elazığ rekor kırdı!
2020 Elazığ ve 2023 Kahramanmaraş depremleri hayatı bir çok açıdan olumsuz etkiliyor. Bunlardan birisi de konut sektöründe yaşanan sıkıntılar.

Harput Gündem/Elazığ - 2020 yılında Elazığ'da meydana gelen depremden sonra konut alanında hızlı bir şekilde yenilenmeye giden Elazığ, yaralarını tam anlamıyla saramadan geçtiğimiz yıl 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş depremleriyle birlikte bir kez daha yara aldı. Diğer illere nazaran daha az hasar vermesine rağmen komşu illerden göç alması ve şehir içindeki hasarlı binaların yıkımlarıyla birlikte konut alanında sancılı bir süreç içine girdi. Ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntılar da üstüne eklenince emlak piyasasında olumsuz bir tablo ortaya çıkmış durumda. Sahibinden Emlak Endeksinin yayınladığı rapora göre, son bir yılda kiralık metrekare fiyatının en çok yükseldiği üç il, Gümüşhane, Elazığ ve Artvin oldu. Son bir yılda yüzde 308,5 oranında artış gösteren sektörde Elazığ 81 il arasında kendisine ikinci sırada yer buldu. Depremin en çok etkilediği şehirlerden olan Kahramanmaraş'ta bu oran yüzde 184,5 iken Malatya'da yüzde 118,2, Adıyaman'da yüzde 181,2, Hatay'da ise yüzde 132,6 olarak gerçekleşti. Öte yandan İstanbul'daki kiralık metrekare fiyatı ise, %58,9 arttı. En az artan şehir ise yüzde 25 ile Antalya oldu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.